720

YouTube, moderatörlerinin dikkatinden kaçan nefret söylemi ve tehditlerle mücadele için taciz karşıtı politikalarını sertleştiriyor. Çevrimiçi video devi, bundan böyle insanların cinsiyetine, ırkına ya da cinsel yönelimine yönelik ‘kötü niyetli hakaretler’ içeren videoların yayınlanmasına izin vermeyecek. YouTube ayrıca, örtülü ya da imalı tehditleri de engelleyecek. YouTube’dan yapılan açıklamaya göre, birine yönelik şiddeti körükleyen ya da şiddet uygulanabileceği tehdidinde bulunan içerikleri cezalandıracak.

Tüm bu önlemlerin yanı sıra sitenin politikalarıyla sürekli karşı karşıya gelen kanalların YouTube Partner Programı‘ndan çıkarılacağı da biliniyor. Bilinçli bir şekilde YouTube’un sınırlarını test ettiği tespit edilen kullanıcının para kazanması engellenecek ve kullancı bu tutumunu sürdürürse sınırsız olarak siteden men edilecek. Şirket, kanal operatörlerine ‘zararlı’ içerikleri tekrar kontrol edebilmelerini sağlayacak özelliği de görücüye çıkarmak üzere. Bu özellik, büyük kanallar için halihazırda açılmış olarak gelirken 2019 yılının sonuna kadar birçok kanalda kullanılabilecek.

Homofobik ve ırkçı söylemler neden oldu

YouTube’un bu sert politikalarına, ırkçı ve homofobik yorumcuların neden olduğu belirtiliyor. Son olarak Stephen Crowder isimli sunucunun Vox sunucusu Carlos Maza’nun eşcinselliğine ve Latin kökenli oluşuna yönelik hakaretleri sert eleştirilere neden olmuş, Crowder’ın destekçileri de Maza’ya hakaretlerde bulunmuştu. Olayın yaşandığı sıralarda, Crowder’ın kendi taraftarlarını Maza’ya saldırmaya yöneltmediği için şirket politikalarını ihlal etmediğini savunan YouTube, daha sonra Crowder’ın kanalına para ödemeyi kesmişti.

Yeni politikaların, muhafazakârların tepkisini çekmesi bekleniyor. Muhafazakâr gruplar, YouTube’u ‘muhafazakâr karşıtı’ duruşu nedeniyle eleştiriyordu. Öte yandan birçok kişi de YouTube’u, ‘örtük tehditleri’ önlememekle suçluyordu. Yeni ve sert politikalarla birlikte YouTube’un nefret söylemi ve tehditlerle mücadelede yol kat etmesi bekleniyor.

Share

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go Top
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR
Open chat
Test Almak İçin İletişime Geçiniz.